© 2022 Stowarzyszenie Rzemieślnik. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie - Stowarzyszenie Rzemieślnik

Stowarzyszenie Rzemieślnik to miejsce dla świadomych konsumentów oraz producentów jakościowej żywności.
02 grudnia 2023

Pierwszy rok za nami!

ACH TEN PRACOWITY ROK!

 

Stowarzyszenie Rzemieślnik zostało zawiązane we wrześniu 2022 roku i niedawno minął pierwszy rok działań! Ojcowie (i matki) założyciele to grupa zapaleńców, którzy znaleźli w sobie tę moc, przyjechali do Gdańska i zrobili to! Założyli tę organizację! A dlaczego?

Powodów było wiele, ale głównym była chęć naprawy polskiego rzemiosła, które ulega ciągłej degradacji…

Początki jak zwykle są wyboistą drogą – brak środków, brak zaufania członków branży w ogóle do tego typu organizacji, nieprzychylne podejście części branży. Nie ukrywam że łatwo nie mamy, ciężko znaleźć w Polsce wiele osób, które chciały by poświęcać za darmo swój prywatny czas na to aby realizować IDEĘ. Nasze standardy produkcji rzemieślniczej odstraszają większość przedsiębiorców, którzy przecież pracują już od dawna na gotowych półproduktach z fabryk. Słyszałem takie głosy jak – wasze działania są szkodliwe dla firm które produkują surowce, znudzi wam się, stowarzyszenia są tylko po to aby „robić wałki”, nie potrzebujemy was bo idzie nam bardzo dobrze itp.

ALE…

Pomimo trudności znaleźliśmy w pierwszym roku 40 firm, które zdecydowały się na budowę lepszej przyszłości! I to jest wielki sukces organizacji i tych ludzi właśnie. To członkowie mają ta satysfakcję że budują coś więcej niż tylko własny interes. Stowarzyszenie jest dobrem wspólnym i choć zarządza nim kilka osób, nie jest ich własnością, tylko wspólnym dobrem!

CO NAM SIĘ UDAŁO?

Pierwszym dużym wydarzeniem okazało się wystawienie stoiska RZEMIEŚLNIK na Sweettargach w Katowicach w marcu 2023. Wyłącznie dzięki pracy własnej członków i wsparciu kilku przychylnych firm wystawiliśmy 40m2 stoisko, na którym fachowcy wypiekali najlepszy rzemieślniczy chleb, ciasta i kolejka osób które chciały spróbować „rzemiosła” wydawała się nie mieć końca.

Udało nam się stworzyć CERTYFIKAT JAKOŚCI z listą standardów które należy spełniać aby go uzyskać.

Promujemy markę RZEMIEŚLNIK i znak graficzny, który wisi już nad witrynach w kilkudziesięciu lokalach w Polsce!

Co ważne, pokazujemy konsumentom różnice w jakości żywności przemysłowej i rzemieślniczej, abyśmy mogli wybierać mądrze, z korzyścią dla naszego zdrowia.

Już teraz pracujemy nad następną edycją targów Sweettargi w Katowicach, które pozwolą nam jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła! Już teraz planujemy nasz pierwszy konkurs piekarski „Konkurs chlebem pachnący” dla młodzieży, bo młodzież jest nasza nadzieją na lepszą przyszłość właśnie!

Sweettargi 2024 przyniesie nam mnóstwo działań, ale nie chcę jeszcze wszystkiego zdradzać…

 

Ostatnie dni upłynęły nam – członkom Stowarzyszenia RZEMIEŚLNIK pod znakiem rocznicowej imprezy zorganizowanej w starym, 130-letnim i już nieczynnym młynie w Olecku. Niezapomniany klimat i atmosfera miejsca dodały uroku naszym prelekcjom, wystąpieniom i wykładom. Michał Wójcik – gospodarz stanął na wysokości zadania i ugościł wszystkich na najwyższym poziomie. Jak na rzemieślników przystało, nie zabrakło dobrego jedzenia, które prezentowali sami członkowie.

Rozmowy trwały 7 godzin i zaowocowały wieloma ustaleniami, ważnymi dla całej branży piekarsko-cukierniczej. Mamy plany na to aby rzemieślnicy mogli znów prowadzić swoje firmy z godnością i szacunkiem, należnym za to że wkładają w swoją pracę serce a my – konsumenci możemy dostać od nich to co najlepsze!

 

Uważam że sensem naszej pracy a może nawet życia jest to aby zostawić ten świat trochę lepszym niż jest, a działania które są dobre dla ludzi i środowiska jednocześnie są na górze mojej listy zadań!

M.K.

rzemieślnik stowarzyszenie instagram

Stowarzyszenie RZEMIEŚLNIK

Jana Heweliusza 11/811

80-890 Gdańsk

Nip: 583 346 00 01

KRS: 0000992704

Nest Bank

82 1870 1045 2078 1074 5726 0001

© 2022 Stowarzyszenie Rzemieślnik. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie - Stowarzyszenie Rzemieślnik

Statut

Standardy

Stoisko Rzemieślnik

Debata o rzemiośle

Kontakt

Konkursy 

Praca!

Bread In Box

Wspierają nas