© 2022 Stowarzyszenie Rzemieślnik. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie - Stowarzyszenie Rzemieślnik

18 lutego 2024

Stoisko promocyjne Rzemiosła piekarskiego

Dlaczego rzemieślnicze może być lepsze od przemysłowego?

 

Czy rzeczywiście istnieje różnica pomiędzy jakością rzemieślniczą a przemysłową? Jeśli tak to w czym?

 

Dzisiejsze uregulowania prawne dotyczące rzemiosła są przestarzałe i nie odpowiadają na potrzeby oraz zagrożenia dzisiejszego świata, a jakie to zagrożenia?

Wielki biznes dyktuje warunki w każdej dziedzinie gospodarki i nie inaczej jest przy produkcji żywności oraz w handlu. Przemysł spożywczy musi produkować coraz więcej i coraz taniej, musi się dostosować do warunków stawianych przez wielkie sieci handlowe. Konsument już prawie nie ma bezpośredniego dostępu do rolnika lub do małych producentów, którzy w produkcji żywności oprócz biznesu dostrzegają również misję.

 

I właśnie tacy producenci pieczywa są poszukiwani na rynku i mają szansę na odróżnienie się od producentów przemysłowych! Takich potrzebujemy!

 

A czym powinna się charakteryzować taka wzorcowa, rzemieślnicza produkcja pieczywa?

 

Rzemiosło dawniej opierało się na osobistej pracy rzemieślnika – właściciela i mistrza w zawodzie. Ale dawniej nie było fabryk a rzemieślnicy działali wyłącznie lokalnie, na małą skalę. Rzemieślnicy w miastach cieszyli się uznaniem i poważaniem. Dziś właściciel każdej firmy musi być głównie managerem i tylko w bardzo małych piekarniach tacy ludzie pracują osobiście przy swojej produkcji więc element osobistej pracy już nie jest wyznacznikiem rzemiosła.

 

Takie prawdziwie rzemieślnicze podejście do kwestii wypieku chleba sprawia że piekarz firmuje swoje wyroby własną twarzą i nazwiskiem. Chleb nie jest anonimowy, jest świeży, wypiekany zgodnie z prawidłową technologią produkcji i wyłącznie z najwyższej jakości naturalnych, często lokalnych składników. Piekarz i jego zakład jest częścią lokalnej społeczności i częścią tzw. tkanki społecznej w której można się spotkać, porozmawiać, podtrzymywać relacje sąsiedzkie czy pomóc biedniejszym. Obserwujemy powstawanie takich miejsc w Polsce i to jest bardzo korzystne zjawisko dla całej gospodarki i dla kraju.

 

Właśnie takie podejście do prowadzenia biznesu wystarczy do tego aby piekarskie produkty rzemieślnicze podbiły serca lokalnych konsumentów i aby dobre pieczywo wróciło do naszego jadłospisu w miejsce produktów przemysłowych, wysoko przetworzonych.

 

Przemysłowe wyroby w odróżnieniu od rzemieślniczych są anonimowe, nie znamy ich miejsca produkcji, nie znamy ludzi którzy za nimi stoją, nie wiemy z jakiej mąki są wytworzone ani jaką technologią. Przemysłowe produkty są zwykle mrożone i podwójnie pieczone. To wymaga większej ilości energii do mrożenia, do transportu oraz do odpieku – to znacznie większy ślad węglowy od produktów lokalnych i rzemieślniczych.

 

rzemieślnik stowarzyszenie instagram

Stowarzyszenie RZEMIEŚLNIK

Jana Heweliusza 11/811

80-890 Gdańsk

Nip: 583 346 00 01

KRS: 0000992704

Nest Bank

82 1870 1045 2078 1074 5726 0001

© 2022 Stowarzyszenie Rzemieślnik. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie - Stowarzyszenie Rzemieślnik

Statut

Standardy

Stoisko Rzemieślnik

Debata o rzemiośle

Kontakt

Konkursy 

Praca!

Opłaty

Wspierają nas