© 2022 Stowarzyszenie Rzemieślnik. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie - Stowarzyszenie Rzemieślnik

Stowarzyszenie Rzemieślnik to miejsce dla świadomych konsumentów oraz producentów jakościowej żywności.
02 maja 2023

Wyróżnij się albo zgiń!

Zbyt brutalne?

Ale prawdziwe bo jest to stara zasada marketingu. Jeśli prowadzisz zakład produkcyjny, taki jakich wiele na rynku który jest przesycony takimi samymi produktami, konkurencja sprzedaje taniej, więcej – to niestety mamy nadwyżkę podaży i to hasło jest skierowane właśnie do Ciebie…

Niewielu traktuje poważnie możliwość bankructwa, które zawsze wiąże się z tragedią, problemami i być może dlatego właściciele nie dopuszczają do siebie myśli o tym dopóki taka sytuacja się nie wydarzy.

Ale, ale, przecież jeszcze pracujesz, jesteś w ruchu, kupujesz, produkujesz, sprzedajesz, masz płynność finansową i możesz coś zrobić!?

Piekarnie, cukiernie i lodziarnie, bez względu na to gdzie się znajdują, nie mają dziś lekko. Głównym powodem tej sytuacji jest dopuszczenie przez wszystkie rządy po 90 roku wielkich sieci handlowych, które przejęły rynek spożywczy i odcięły małych producentów od konsumentów. To oni teraz dyktują w większości warunki i nawet duże fabryki nie mają z nimi łatwego życia. A co możesz zrobić TY, mały producent? To jest właśnie nasze pytanie, na które postaram się tutaj odpowiedzieć.

To oczywista oczywistość, że odpowiedź na to pytanie kryje się już w samym tytule. Trzeba to jeszcze rozwinąć.

W jaki sposób możesz się wyróżnić spośród tłumu innych producentów chleba, ciastek czy lodów?

Czy możesz konkurować ceną produktów? Czy w dobie galopujących kosztów można w ogóle jeszcze myśleć o konkurencji cenowej?

NIE, NIE i jeszcze raz NIE!

 

Dziś znajdujemy się w takim otoczeniu rynkowym, które premiuje tych przedsiębiorców, którzy potrafią dostarczyć konsumentom wysoką jakość. Oczywiście chodzi tu o producentów małych, rzemieślniczych. Jakość to uczciwość zarówno wobec klientów jak i pracowników. Sprzedając uczciwość, oryginalność i budując do tego odpowiedni marketing, jesteś nie tylko w stanie przetrwać, ale radzić sobie całkiem dobrze. Nie możesz już celować w klienta ubogiego, który nie jest przywiązany do twojego produktu tylko do niskiej ceny i jeśli ją podniesiesz – odejdzie. Rynek tanich produktów pieczywa został przejęty przez sieci handlowe. Tam jest taniość i jeśli chcesz z nimi konkurować, to możesz już powoli pakować tzw. torby. Dla Ciebie pozostał klient tzw. „klasy średniej”, który jest w stanie zapłacić więcej za lepsze. To te 5-10% rynku, w dużych miastach więcej, do których musisz dotrzeć. Owszem, stracisz może uznanie wśród obecnych klientów, ale ci nie dają ci zarobku, a firmy nie działają charytatywnie.

 

Zmiana nastawienia na inną grupę docelową jest bardzo trudna. W okresie przejściowym nie wolno się wycofywać, proces rozpoczęty musi być dokończony, w przeciwnym razie możesz stracić obecnych klientów, dla których będzie już zbyt drogo i nie zdobędziesz jeszcze nowych, dla których zrobisz tę zmianę. Zmiana może wiązać się z rebrandingiem firmy i promocją nowej marki lub budową marki która istniała.

 

W jaki sposób zmienić jakość?

Zastanów się, dlaczego istnieją firmy – piekarnie, cukiernie, podobnej wielkości jak twoja, które radzą sobie lepiej? W produkcji żywności kluczową rolę odgrywa smak produktów, wygląd, asortyment i składniki. Musisz stworzyć nową ofertę, nauczyć się jej produkcji, nauczyć jej produkcji również swoich pracowników, wybrać najlepsze surowce na rynku, dobrze to wszystko policzyć i zareklamować.

Zwykle, najlepsze piekarnie i cukiernie pracują na naturalnych surowcach wysokiej jakości. Same wykonują większość etapów produkcji – kremy, ciasta, pasty orzechowe, nadzienia owocowe, chleby, fermentacje, bazy lodowe itp. Smak ich produktów pochodzi z uczciwej – rzemieślniczej produkcji, opartej na dobrej jakości i świeżych składnikach. Tam nie ma miejsca na półśrodki i drogę na skróty. Klient to musi widzieć – albo masz możliwość pokazania przynajmniej części produkcji, albo zdawaj regularne relacje poprzez media społecznościowe, w jaki sposób powstają twoje wyroby. Takie działania wyróżnią Cię od firm które tego nie robią, albo nie mają się czym pochwalić. Regularność tych działań jest kluczowa i wymagana minimum 1 raz na tydzień, nie zapominaj o tym. Bierz udział w lokalnych akcjach jako firma i osoba – promocja twojej marki osobistej to promocja firmy. Dbaj o swoich pracowników to nie odejdą do lepszej konkurencji, a to oni tworzą twoją firmę, więc bez nich nie dasz rady osiągnąć swojego sukcesu. Zapewnij też dobre stanowiska i warunki pracy, często jest to kluczowy element, który decyduje o tym gdzie przyjdą fachowcy.

 

Biznes spożywczy do łatwych i dochodowych nie należy, dlatego nie powinno się w nim oczekiwać nagłych i spektakularnych zysków. Zaufanie klientów buduje się latami i moim zdaniem sukces osiągają ci, którzy pasjonują się swoją pracą, którzy uczestniczą w tworzeniu produktów i oferty, którzy nieustannie się rozwijają i kształcą swoich pracowników, którzy dokonują inwestycji, naprawiają sprzęt, dbają o czystość i wysoką jakość obsługi klienta. Czasy komuny już dawno minęły kiedy to sprzedawca dyktował warunki – komu i co sprzeda. Dziś w gospodarce wolnorynkowej to klient wybiera sprzedawcę, ale jego pozorny wybór opiera się na treściach reklamowych, które do niego docierają. Możesz zrobić wiele dobrego dla swoich klientów i lokalnej społeczności produkując wyroby naturalne i wysokiej jakości, to daje zarówno satysfakcję, uznanie i zyski.

 

rzemieślnik stowarzyszenie instagram

Stowarzyszenie RZEMIEŚLNIK

Jana Heweliusza 11/811

80-890 Gdańsk

Nip: 583 346 00 01

KRS: 0000992704

Nest Bank

82 1870 1045 2078 1074 5726 0001

© 2022 Stowarzyszenie Rzemieślnik. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie - Stowarzyszenie Rzemieślnik

Statut

Standardy

Szkolenia

Debata o rzemiośle

Kontakt

Konkursy 

Praca!

O nas

Wspierają nas