© 2022 Stowarzyszenie Rzemieślnik. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie - Stowarzyszenie Rzemieślnik

Stowarzyszenie Rzemieślnik to miejsce dla świadomych konsumentów oraz producentów jakościowej żywności.
12 czerwca 2024

Zrozum swój kwas chlebowy

To autorski cykl szkoleń zorganizowany przez Stowarzyszenie Rzemieślnik. Tym razem szkolenie ma na celu okiełznanie podstawowych procesów jakie zachodzą podczas tradycyjnych fermentacji ciasta żytniego, pszennego lub mieszanego i co zrobić aby skomponować świetną - rzemieślniczą ofertę którą będą chcieli od nas kupić wszyscy? 

Aby to się mogło udać poprosiliśmy o realizację programu aż 3 specjalistów!

 

Dr inż. Krystyna Jarosz - technolog żywienia z bogatą listą publikacji i olbrzymim doświadczeniem zawodowym wyjaśni nam zasady jakimi należy kierować się podczas prowadzenia kwasów piekarskich i codziennej pracy z nimi.

 

Yaroslav Semkiv - młody i bardzo zdolny piekarz - szkoleniowiec, pokaże nam w jaki sposób tradycyjne fermentacje wykorzystamy w praktyce, bez konieczności używania dodatkowych półproduktów i polepszaczy.

 

Mirosław Kurek - mgr zarządzania, manager i mistrz cukiernictwa wyjaśni nam na koniec w jaki sposób możemy zakomunikować światu o wyjątkowości naszego towaru i jak takie zmiany mogą przyczynić się do rozwoju naszej firmy.

 

Misją jaką wypełniamy podczas organizacji tego typu szkoleń jest budowanie pozytywnego wizerunku polskich produktów zbożowych wśród przetwórców i konsumentów. Nasza diagnoza problemu spadku spożycia pieczywa w Polsce zakłada że powodem takiego stanu rzeczy jest zmiana tradycyjnych technologii piekarskich na szybkie rozwiązania z użyciem przygotowanych w fabrykach półproduktów i polepszaczy oraz na standaryzacji mąki. Dziś prawie cała branża piekarska opiera swoją produkcję właśnie na takich rozwiązaniach. Ale rynek tego "nie kupuje", to jest ślepa uliczka dla branży i strzał w kolano, a dlaczego? 

 

Pieczywo w większości produkowane jest dziś w wielkich fabrykach z użyciem polepszaczy stabilizujących właściwości ciasta, "dmuchane" wypiekane w 80%, zamrażane i po jakimś okresie czasu wyciąga się je z mroźni, transportuje do sklepów i tam dopieka, czy inaczej nazywając - odświeża. Takie pieczywo jest nawet smaczne i klienci kupują to co jest jeszcze ciepłe i pachnące. Tak działa nasz instynkt zakupowy. Tylko to samo pieczywo po zaniesieniu do domu, odstawieniu na następny dzień albo dłużej może nie być już smaczne, kruszy się i szybko pleśnieje. To efekt niewystarczającej fermentacji lub braku fermentacji bakteriami kwasu mlekowego. Taka szybka produkcja powoduje że wiele osób nie może spożywać pieczywa które nie zostało poddane właściwej fermentacji. Od wieków pieczywo wyrabiano przy pomocy bakterii, ale XX wiek przyniósł grzyby - drożdże i przemysł pracuje wyłącznie na nich. Przemysłowe piekarnie czasem dodają do pieczywa "suchy zakwas" lub zakwas w innych stanach skupienia, ale ten nie jest aktywny i stanowi tylko element marketingu oraz wpływa co najwyżej na smak. 

Historia upadku polskiego rzemiosła piekarskiego jest stosunkowo młoda i ma zaledwie 30 lat. A tak naprawdę dziś wiedza na temat technologii piekarskich jest znacznie bardziej zaawansowana niż w latach '90, więc dlaczego by jej nie wykorzystywać?

 

Rozwiązaniem jest nauka "od nowa" rzemiosła piekarskiego, krok po kroku - o fermentacjach, prowadzeniu ciast, łączeniu bardzo różnych rodzajów mąk, surowców i ziaren. Mamy tego dziś do oporu, nie brakuje niczego. Ale najważniejsze pole na jakim również przegrywają mali przedsiębiorcy to zarządzanie i marketing. Tu nie ma drogi na skróty, rynek tak samo działa na wielkie korporacje jak i na małe firmy. Klienci patrzą, słyszą, czują i oceniają to co twoja firma pokazuje. Każdy mały przedsiębiorca czy to jest piekarz, lekarz czy sklepikarz musi dbać o swoją ofertę, dopasowuje ją do potrzeb rynku i stara się zachować najwyższy poziom usług. Na końcu musi w odpowiedni sposób zakomunikować światu - moje jest najlepsze, moje jest bezpieczne i jest tego ograniczona ilość! 

 

Dlatego całe szkolenie opiera się na nauce podstaw piekarstwa, na praktyce wypieku oraz na zarządzaniu i marketingu, bo tylko cały zestaw działań, wprowadzony jednocześnie przyniesie Ci sukces na Twoim lokalnym rynku. A my - konsumenci chcemy właśnie takich uczciwych piekarni, bez ukrywania, zatajania, bez kombinacji. Chcemy żywności prawdziwej, bezpiecznej i zdrowej i to w niedalekiej przyszłości będzie trend dominujący, do czego MY - Stowarzyszenie Rzemieślnik przykładamy dziś rękę.

 

M.K.

   

                                                                                                                #FUNDUSZEPROMOCJI

rzemieślnik stowarzyszenie instagram

Stowarzyszenie RZEMIEŚLNIK

Jana Heweliusza 11/811

80-890 Gdańsk

Nip: 583 346 00 01

KRS: 0000992704

Nest Bank

82 1870 1045 2078 1074 5726 0001

© 2022 Stowarzyszenie Rzemieślnik. All Rights Reserved. Projekt i wykonanie - Stowarzyszenie Rzemieślnik

Statut

Standardy

Stoisko Rzemieślnik

Debata o rzemiośle

Kontakt

Konkursy 

Praca!

Opłaty

Wspierają nas